برگزاری اولین همایش چشم انداز تربت حیدریه در افق 1404

اولین همایش چشم انداز تربت حیدریه در افق 1404 در روز پنج شنبه 9/11/1393 در محل آمفی تئاتر دانشگاه تربت حیدریه برگزار گردید. در این همایش مسئولینی از ادارات مختلف، دانشگاه ها و سایر تشکل ها و مهمانانی از مرکز استان و تهران برگزار گردید. سخنرانان و مهمانان ویژه به شرح ذیل می باشند که متن خبر نیز در ادامه ذکر خواهد شد: حجت الاسلام و المسلمین شریعتی تبار امام جمعه شهرستان تربت حیدریه، مهندس فتحی نیا معاونت استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه، دکتر توسلی زاده نماینده پیشین تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی،دکتر سرگلزایی رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان، دکتر آقاجانی از تهیه کنندگان طرح آمایش استان خراسان، مهندس اخلاقی پور فرماندار سابق تربت حیدریه و دکتر باستانی عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر تهران. سایر شرکت کنندگان و شخصیت ها: دکتر افسری مشاور فرهنگی رئیس دانشگاه تربت، مهندس عباس پور معاون فرماندار، مهندس کوهسرخی رئیس بنیاد مسکن شهرستان، مهندس مجتهدی و آقای سلیمانی از شورای اسلامی شهرستان.

لازم بذکر است که علی رغم تلاش و تمایل زیاد دکتر خسروی نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و حاج آقای رضایی نماینده دوره پیشین شهرستان در مجلس شورای اسلامی، حضور ایشان به علت مشکلات پیش آمده در زمینه پرواز، میسر نگردیده و نامه بزرگواران در جلسه قرائت و به سمع حضار رسانده شد.

گزیده ای از نطق سخنرانان :

دکتر کرباسی ریاست دانشگاه تربت حیدریه: ایشان پس از عرض خیر مقدم و تبریک به مناسبت ولادت با سعادت امام حسن عسکری افزودند" در افق 1404 برخی از مشاغل از بین خواهد رفت و به جای آن مشاغل جدیدی پدیدار خواهد. ایشان با بیان رشد 8 درصدی کشور در افق چشم انداز، همگام بودن توسعه شهرستان با همین نرخ رشد را لازم دانسته چرا که این نرخ رشد می تواند معضلات بسیاری همچون بیکاری و مشکلات فرهنگی و مهاجرت و فرار سرمایه ها و ... را حل نماید. بدین منظور بایستی بستر سرمایه گذاری ها را فراهم نموده و از پتانسیل های منابع انسانی جوان و مشتاق به نحو احسن استفاده کنیم.

مهندس اسحاق نیا از مدرسین دانشگاه: اتاق فکری در زمینه های مختلف راه اندازی شود تا این مجموعه بتواند راهبردها و راهکارهای شهرستان را پیگیری نمایند.

مهندس گل محمدی از اساتید دانشگاه تربت حیدریه: ایشان درباره چشم انداز بتن در افق 1404 صحبت نمودند.

دکتر سرگلزایی رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان: بنیاد نخبگان با همت دکتر ستاری فعال شده و  مسئولیت این بنیاد، ایجاد سیاست گذاری با هدف استفاده از نخبگان در جهت کاربردی کردن آنهاست. "بایستی از اقتصاد متکی به نفت و زیرزمینی به اقتصاد توام رو زمین (منابع انسانی) و زیرزمینی اتکا کنیم. ضمن آنکه بخش خصوصی با استفاده از علم روز و فناوری های نوین و کمک نخبگان به پیشرفت همه جانبه فکر کند. طبق تعریف استعداد برتر به نخبه بالقوه ای گفته می شود که بایستی بالفعل شود. ما باید از علم به ثروت برسیم. این از راه ایده پردازی و تجاری سازی قابل پیاده کردن است. سمت و سوی این کار نیز از معبر شرکت های دانش بنیان می گذرد. بنابراین شرکت های دانش بنیان در زمینه زعفران، پسته و سایر پتانسیل های تربت می تواند کمک شایانی به شکوفایی این منطقه نماید. ضمن آنکه بنیاد نخبگان هر دو ماه یکبار جشنواره اختراعات را برگزار می نماید که این کار جهت تشویق و کمک به صاحبان اختراع می باشد".

حجت الاسلام و المسلمین شریعتی تبار امام جمعه شهرستان: بایستی جهت پیشفت و توسعه نقشه راه داشت. ایشان با اشاره به حکمت الهی و مقام و جایگاه انسان به عنوان اشرف مخلوقات و نیل به این هدف بزرگ، می بایست در این راستا گام برداشت. ایشان خلقت انسان و جهان را نیز دارای چشم اندازی والا دانست که نهایت آن به نهضت و حرکت مهدی موعود (عج) متصل و ختم می شود. داشتن روحیه جهادی، پرهیز از اسراف، فرهنگ سازی و استفاده بهتر از منابع آب و خاک را از وظایف تک تک افراد دانستند.

مهندس اتحادی دبیر اجرایی همایش: ایشان درباره تاریخچه و روند برگزاری همایش و همچنین اهداف آن مطالبی را ارائه نمودند.

دکتر آقاجانی عضوی از اعضای تهیه کنندگان طرح آمایش استان خراسان رضوی:" طرح مذکور از 5000 صفحه در 20 جلد تهیه گردیده است. چارت اجرایی طرح در سال 1390 تهیه و اجرایی گردید. بررسی وضع موجود و  چشم انداز و سناریوهای آتی دو مورد از محورهای این طرح می باشند. خراسان در این طرح در کلان منطقه 9 کشور جای دارد. کریدورها و راه های ارتباطی، اشتراکات مرزی و موقعیت ژئوپولوتیکی و از همه مهمتر وجود بارگاه مطهر رضوی را از ظرفیت های بزرگ شهرستان برشمردند. ایشان با خطیر شمردن وضعیت منابع آبی و مخازن آبی کشور، توجه ویژه به این امر را مهم برشمردند. این طرح دارای 472 هدف بوده و در 8 محور گنجانده شده است. هدف بنیادین طرح، توسعه متوازن و پایدار منطقه ای با تاکید بر هویت اسلامی و ایرانی می باشد. در این طرح 7 منطقه برنامه ریزی در استان در نظر گرفته شده است. که تربت در منطقه مرکزی و جنوب واقع گردیده است.

مهندس اخلاقی پور فرماندار اسبق تربت حیدریه: ایشان ضمن برشمردن مسائل و دلایل توسعه نیافتن تربت حیدریه نسبت به شهرستان های اطراف، تشکیل کارگروه هایی در زمینه های مختلف را از اولویت های مهم توسعه تربت حیدریه برشمردند.

آقای توسلی زاده نماینده اسبق شهرستان در مجلس شورای اسلامی: حرکت به سمت تربتی پیشرفته با همدلی و با نیت الهی میسر است. ساخت دانشگاه تربت و بیمارستان و علوم پزشکی تربت با مشقت بسیار انجام شده و اینها تبدیل به یک ظرفیت برای تربت شده است. همه ما بایستی کمک کنیم تا تربتی درخور شان آن داشته باشیم. بایستی از پتانسیل های موجود استفاده کرد و  از نمایندگان نخواهیم که ظرفیت آنچه در اینجا مهیا نیست را به زور به اینجا آورده و  از بیت المال هزینه کنند.

دکتر باستانی عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر و مشاور وزیر ارتباطات: ایشان درباره ساختارهای حکومتی از جمله دولت و مجلس پرداخته و بیان داشتند که بایستی ساختار دولت و مجلس را مورد بررسی قرار داد تا ضمن بر طرف کردن نواقص و افزایش مزیت های آن، به اهداف برنامه ریزی شده در  افق 1404 برسیم. ایشان با ذکر مثالی عنوان داشتند که عربستان با کاهش قیمت نفت، نه تنها ضرری نخواهد کرد که شامل سودهایی نیز خواهد شد.

و اما قطعنامه پایانی:

1-اتاق فکری با زیر مجموعه هایی از کارگروه های مختلف تشکیل شود تا پتانسیل و چالش های پیش روی شهرستان را بررسی کرده. نسبت به ارئه پیشنهاد ات و راهکار ها به ادارات مختلف اقدام نمایند. اعضای این گروه ها، می توانند از سوی ادارات و یا سازمان ها پیشنهاد شود یا افراد حقیقی اعلام امادگی کنند و صلاحیت این کارگروه ها توسط کمیته ی متشکل از مسئولین دانشگاه ها، ادارات، فرمانداری محترم و نماینده محترم شهرستان احراز و نسبت به  تشکیل آن اقدام شود، همچنین ترتیبی اتخاذ شود که در جلساتی همچون شورای اداری شهرستان، نماینده این کارگروه ها گزارشات خود را تشریح نمایند مسئول برگزاری اولین جلسه با فرمانداری می باشد.

2- کمیته پیگیری مصوبات همایش ها متشکل از منتخبین خبرنگاران، نماینده فرمانداری و دانشگاه می باشد هر یک از ادارات نیز نماینده ثابتی را جهت پاسخگویی و پیگیری معرفی نمایند.

3- از نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی و فرمانداری محترم نیز تقاضا می شود جهت لازم الاجرا بودن مصوبات این کارگروه، به ادارات مختلف اطلاع رسانی و توجیهات انجام شود.

4- از ائمه محترم جماعت تقاضا می شود تا هر هفته یا هفته در میان مسئولین ادارات مختلف درباره ی برنامه ها، برنامه زمان بندی و کار های در دست اقدام با مردم صحبت نمایند.

5- ادارات مختلف هر ماه جلسه ی پرسش و پاسخ عمومی جهت جواب گو بودن به شبهات و سوالات و همچنین تشریح برنامه های خود در صورت امکان با دعوت از مسئولین استانی و کشوری با حضور مردم و خبرنگاران انجام شود.

6- کمیته ای متشکل از سرمایه گذاران داخل شهرستان و نخبگان علمی، اجرایی، سیاسی، فرمانداری و دانشگاه ها به منظور پیگیری، برگزاری جلسات و جذب سرمایه های لازم و تهیه بستر مناسب در داخل شهرستان اقدام نمایند. ( مسئول پیگیری: فرمانداری )

7- شرکت دانش بنیانی با موضوعیت زعفران، پسته، ابریشم و معادن در جهت صادر کردن تاسیس شده و مورد حمایت قرار گیرد. (مسئول پیگیری: مرکز رشد )

8- بنیاد نخبگان خراسان نماینده ای را در تربت معرفی نماید و در سطح مدارس، دانشگاه ها و ادارات اطلاع رسانی مضاعفی را انجام دهد و در جهت برگزاری نمایشگاه و یا مواردی دیگر در سطح تربت حیدریه  اطلاع رسانی نموده و اقدامات لازم را  انجام دهد.

9- طرح آمایش با حضور ادارات مختلف توجیه شده و روند آن به طور کامل اجرا شود و در صورت تغییر مدیریت ها، کار باز هم به سر انجام برسد. ( مسئول پیگیری: فرمانداری )

10- تفاهم نامه ای بین ادارات و دانشگاه ها ایجاد شده تا دانشگاه ها تحقیقات خود را بر اساس نیاز های ادارات و بر اساس داده های موجود اجرا کنند. ادارات نیز اطلاعات و امکانات مالی و فیزیکی در اختیار خود را در دسترس محققین معرفی شده از سوی دانشگاه ها قرار دهند.