۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
Monday, October 25, 2021
سال ۱۴۰۰ تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
جستجو
معرفی گروه تولیدات گیاهی
گروه تولیدات گیاهی اولین گروهی بود که در دانشگاه تربت حیدریه در سال 1384 با تأسیس رشته کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی آغاز به کار کرد. این گروه دارای رشته­های تحصیلی ذیل می­باشد:
کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی
کارشناسی ناپیوشته مهندسی تولیدات گیاهی گرایش باغبانی
کاردانی تولید و بهره­برداری گیاهان دارویی و معطر
کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری گیاهان دارویی
کارشناسی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
کارشناسی زیست فناوری کشاورزی
کارشناسی ارشد مهندسی علوم باغبانی گرایش تولید محصولات گلخانه­ای
کارشناسی ارشد مهندسی اگرواکولوژی

کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی و کارشناسی ناپیوسته تولیدات گیاهی گرایش باغی
در نظام آموزش­های کاربردی، مطالعه و بررسی در زمینه کاشت و پرورش انواع گیاهان باغی، انتخاب ارقام مناسب این گیاهان و برداشت صحیح محصولات آنها در محدوده­ای از موضوعات قرار می­گیرد که تحت عنوان رشته مهندسی تولیدات گیاهی-باغبانی نامیده می­شود. هدف از ایجاد دوره کارشناسی در رشته مهندسی تولیدات گیاهی تربیت افرادی است که بتوانند بعنوان کارشناس عملی در زمینه های مختلف تولیدی، برنامه ریزی منطقه ای و مطالعاتی و همچنین بعنوان مجری امور تحقیقات کشاورزی و یا به عنوان مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی بخش کشاورزی فعالیت نمایند.
فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند پس از پایان تحصیلات مسؤولیت‌های متفاوتی به عهده بگیرند از جمله:
محاسبه، ساخت و اجرای گلخانه­های تولید گل و سبزی، شاسی­های گرم و سرد، خزانه­های تولید نشا و سایر ادوات
نظارت و اجرا در کاشت باغهای پیشرفته و همچنین تولید ارقام جدید میوه، گل، سبزی و...
  فعالیت در زمینه­های تحقیقات کشاورزی در بخش باغبانی
    طراحی باغ و پارک و فضای سبز شهری و نظارت و اجرای طرحهای فضای سبز، چمن­کاری و گل­کاری
    تولید نهال و پرورش گل و ایجاد نهالستان
  انجام بسیاری از کارهای نقشه برداری برای احداث و طراحی باغها و فضای سبز
 
دانلود 

دوره کاردانی گیاهان دارویی و معطر و کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری گیاهان دارویی
  کشور پهناور اسلامی ایران با آب و هوای گوناگون و شرایط اقلیمی مختلف و فلور غنی (حدود 8 هزار گونه گیاهی) بدون شک در ردیف اول کشورهای تولید کننده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن می‌تواند قرار گیرد. وجود اختلاف درجه حرارت 50 درجه سانتی‌گراد،‌ وجود اراضی ساحلی، کویری، کوهستانی و برخورداری از حدود 300 روز آفتابی و تنوع گونه‌های زیستی و اختصاص بسیاری از گیاهان دارویی به سرزمین ایران، همگی ویژگی‌هایی هستند که در مقایسه با سایر تولیدکنندگان استعداد بالقوه‌ای را برای تولید انوع گیاهان دارویی در سطح وسیع و گسترده فراهم آورده است. بنابراین تربیت نیروی انسانی کارشناس جهت استفاده از این پتانسیل بالقوه می‌تواند بخشی از نیاز کشور را برای نیل به اهداف یاد شده، تأمین نماید.گیاهان دارویی یکی از 4 مقوله مهم در سند چشم انداز ایران (در کنار انرژی هسته ای، فناوری نانو و سلول­های بنیادین) قرار گرفته است و در مقیاس جهانی دومین صنعت پول ساز دنیا (بعد از اسلحه سازی) محسوب می­شود که حجم مبادلات جهانی را به خود اختصاص داده است. رشته گیاهان دارویی با توجه به اهمیت بلاشک آن در دانشگاه تربت حیدریه در سال 1390 مجور تأسیس از دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ نمود.همچنین در تابستان 1393 مجوز رشته کارشناسی ناپیوسته گیاهان دارویی از وزارت علوم اخذ شد.
فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند به عنوان کارشناس تحقیقاتی گیاهان دارویی، کارشناس کشت و پرورش گیاهان دارویی و معطر، کارشناس بهره‌بردار گیاهان دارویی و معطر و ناظر در واحدهای تولید فعالیت کنند.

 
دوره کارشناسی زیست فناوری کشاورزی (بیوتکنولوژی):
این رشته شامل مجموعه از علوم و تکنولوژی­های کشت بافت، ژنتیک مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و مهندسی ژنتیک است. هدف از برگزاری این دوره تربیت کارشناسان متعهد و متخصصی است که با یادگیری و بکارگیری علوم و تکنیک­های جدید لازم بتوانند در زمینه­های مختلف کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دامپروری و ... به بهبود وضعیت کشاورزی و افزایش کارایی آنها بپردازند. ترویج و تعمیق بیوتکنولوژی کشاورزی در جامعه بشری که یکی از رشته­های با تکنولوژی جدید و مدرن می­باشد و همچنین تعلیم و تربیت نیروی کارشناس متخصص مورد نیاز مراکز تولیدی، خدماتی و تحقیقاتی کشاورزی از اهداف عمده برگزاری این دوره می­باشد.
فارع التحصیلان این رشته در زمینه­های زیر مهارت داشته و میتوانند نقش خود را در زمینه افزایش کارایی کشاورزی ایفاء نمایند:
- توانایی توسعه روش­های درون شیشه­ای تولید و تکثیر بذر و نهال گیاهان با کشت بافت که یک روش سریع و نامحدود به فصل رویشی می­باشد.
- ایجاد گیاهان مقاوم به استرس­ها­ی زنده و غیرزنده (شوری، خشکی، سرما ، گرما، آفات و بیماریها) از طریق مهندسی ژنتیک
- شناسایی و دستورزی ژن­های مفید موجودات مختلف و استفاده از مهندسی ژنتیک برای ایجاد گیاهان یا دام­هایی که کارایی تولید بالایی داشته یا ماده ضروری خاصی را تولید می­کنند.
- راه اندازی تکنیک­های برتر و جدید مبتنی بر فیزیک، شیمی، ریاضی در زمینه­های زیستی مختلف کشاورزی

دانلود

دوره کارشناسی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
برای تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی به منظور نیل به خودکفائی در مواد اولیه غذایی و صنعتی لازم است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش وتجربیات خود تولید اقتصادی محصولات زراعی را بطور علمی امکان پذیر و از امکانات موجود در کشور حداکثر استفاده را در جهت تولید محصولات نموده و در امور تحقیقات و آموزش و برنامه ریزی کشاورزی نیز خدمت نمایند. توسعه کشاورزی نیازمند نیروی انسانی ماهر است که بتواند عملیات کشاورزی مربوط به محصولات زراعی را بر اساس یافته‌های جدید علمی انجام دهد و بیشترین بازدهی و محصول را در بهره­گیری از منابع به دست آورد. تأمین نیروی انسانی در این مقطع می­تواند نقش سازنده‌ای را در توسعه کشاورزی ایفا نماید. مطالعه و بررسی در زمینه کاشت و پرورش گیاهان زراعی و انتخاب ارقام مناسب این گیاهان و برداشت صحیح محصولات آنها در رشته­ای از علوم دانشگاهی قرار می­گیرد که با عنوان مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی نامیده می­شود. فارغ التحصیلان این رشته می­توانند به عنوان مدیر یا مجری واحدهای تولیدی و خصوصی کشاورزی، به صورت کارشناس متخصص و برنامه ریز در زمینه­های مختلف تولیدی و به نژادی در سازمان­های دولتی و خصوصی، به عنوان مربی در مراکزآموزشی کشاورزی و مجری امور تحقیقاتی در واحدهای تحقیقات کشاورزی نقش و توانایی خود را ایفا کنند.

دانلود

دوره کارشناسی ارشد مهندسی علوم باغبانی گرایش تولید محصولات گلخانه­ای
رشته علوم باغبانی آمیزه­ای از علم و هنر است که در آن علومی مانند فیزیولوژی گیاهی، گیاهشناسی، بیوشیمی، ژنتیک و اصلاح، تغذیه، طراحی و مسائل هنری بکار گرفته می­شوند. تولیدات گلخانه­ای بعنوان یکی از بخش‌های مهم کشاورزی و به منظور بهره‌گیری از حداقل منابع تولید و حصول درآمد مکفی برای تولیدکنندگان مطرح است. با توجه به توسعه روزافزون گلخانه‌ها در جهان و ایران و به جهت ارتقاء سطح تولید و کیفیت محصولات تولیدی در این زمینه لازم است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش فنی خود تولیدات گلخانه‌ای را اقتصادی و بهینه نمایند و بتوانند از دانش به روز در این زمینه که از فناوری بالایی نیز برخوردار است، استفاده نمایند. مطالعه، پژوهش و کسب تجربه عملی در زمینه تولیدات گلخانه‌ای شامل سبزی، گل‌های زینتی و میوه خارج از فصل و آموزش روش‌های مناسب تولید آنها و طرح‌های صحیح جهت ساخت و ساز گلخانه‌ها و مدیریت مناسب گلخانه در رشته‌ای از علوم دانشگاهی تحت عنوان رشته مهندسی کشاورزی- علوم باغبانی گرایش تولیدات گلخانه‌ای قرار می‌گیرد. هدف از ایجاد این دوره تربیت افرادی است که بتوانند در این زمینه تحقیق و پژوهش نمایند و یا بعنوان مروج در خدمت گلخانه‌داران قرار گیرند و سبب ارتقاء کیفیت و کمیت تولید در گلخانه‌ها شوند. با وجود توسعه چشمگیر گلخانه‌ها در کشور و افزایش سطح زیر کشت تولیدات گلخانه‌ای در سال‌های اخیر فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در جهت افزایش تولید و همچنین ارتقاء کیفیت محصولات گلخانه‌ای و طراحی مناسب گلخانه‌ها و کاهش مصرف سموم موثر باشند.
تعداد واحدهای درسی:
تعداد واحدهای درسی کارشناسی علوم و مهندسی باغبانی 32 واحد به شرح ذیل است:
دروس تخصصی رشته (مشترک کلیه گرایش­ها) 8 واحد
دروس اختیاری رشته (مشترک کلیه گرایش­ها) 10 واحد
دروس تخصصی گرایش 8 واحد
پایان نامه 6 واحد

دروس تخصصی رشته (مشترک کلیه گرایش­ها)

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

پیش نیاز

1

تغذیه و متابولیسم گیاهی

2

ندارد

2

بیوتکنولوژی گیاهی

2

ندارد

3

فیزیولوژی پس از برداشت تکمیلی

2

ندارد

4

اصلاح گیاهان باغی

2

ندارد

دروس تخصصی گرایش تولید محصولات گلخانه­ای

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

پیش نیاز

1

مدیریت گلخانه و اتوماسیون

2

ندارد

2

فیزیولوژی گیاهان در شرایط گلخانه

2

ندارد

3

مدیریت آفات و بیماری­ها در شرایط گلخانه

2

ندارد

4

سیستم­های هیدروپونیک

2

ندارد 
تاریخ به روز رسانی:
1399/10/17
تعداد بازدید:
29924
Powered by DorsaPortal