۱۴۰۳ سه شنبه ۵ تير
Tuesday, June 25, 2024
سال جهش تولید با مشارکت مردم
جستجو
راهنمای انتخاب واحد
 
اطلاعیه مهم آغاز نیمسال دوم 1401-1400
احتراماً با توجه به نزدیک شدن آغاز ترم جدید، تقویم آموزشی ترم آتی توسط حوزه آموزش، به شرح زیر ابلاغ شد. بر اساس این تقویم، انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه، 16 الی 22 بهمن‌ماه و بر اساس سال ورودی دانشجویان می‌باشد (بعنوان مثال زمان انتخاب واحد دانشجویان ورودی 1400، تاریخ 19 بهمن‌ماه می‌باشد). همچنین زمان آغاز کلاس‌ها 23 بهمن خواهد بود.
نکات مهم:
نکته مهم 1) طبق ماده 21 آیین نامه آموزشی، عدم ثبت‌نام (انتخاب واحد) دانشجو در هر نیمسال تحصیلی، به منزله انصراف از تحصیل محسوب می‌گردد. لذا:
*کلیه دانشجویان باید در موعد مقرر نسبت به ثبت انتخاب واحد و یا مرخصی برای ترم آتی اقدام نمایند، در غیراینصورت از خدمات آموزشی و رفاهی در نیمسال دوم 1401-1400 محروم خواهند شد.
نکته مهم 2) دانشجویان کارشناسی ارشد که تمام واحدهای درسی خود را گذرانده‌اند، باید عنوان پایان نامه را هر ترم، انتخاب واحد نمایند.
نکته مهم 3) دانشجویانی که سنوات مجاز آنها در نیمسال اول 1401-1400 به پایان رسیده است و یا به دلیل مشروطی بیش از حد یا عدم مراجعه نیمسال‌های قبل مجاز به انتخاب واحد در نیمسال جاری نمی‌باشند، باید ابتدا نسبت به ثبت درخواست کمیسیون موارد خاص (از طریق سامانه سجاد) اقدام نموده و سپس از طریق سامانه آموزش، حداکثر تا تاریخ 1400/11/22 درخواست آموزشی انتخاب واحد با مجوز کمیسیون موارد خاص را ثبت نمایند.
به اطلاع دانشجویان گرامی می‌رساند بازه زمانی انتخاب واحد، حذف و اضافه، حذف تکدرس و ... در هر نیمسال آموزشی، بر اساس تقویم آموزشی می‌باشد که برای نیمسال دوم 1401-1400 به شرح زیر است:
 
ماده 7 آیین نامه آموزشی: دانشجو در هر نیمسال تحصیلی لازم است حداقل 12 و حداکثر 20 واحد درسی انتخاب کند. حداکثر واحد مجاز انتخابی در ترم تابستان 6 واحد درسی است.
 
ماده 9 آیین نامه آموزشی: چگونگی و ترتیب ارائه تمامی دروس هر دوره و هر رشته با رعایت پیش‌نیاز هر درس طبق برنامه درسی مصوب بر عهده گروه آموزشی است. لذا دانشجو باید در هر ترم، بر اساس چارت مصوب گروه خود نسبت به انتخاب واحد اقدام نماید.
 
ماده 14 آیین نامه آموزشی: برنامه ریزی و تصمیم گیری درباره چگونگی و زمان حذف و اضافه، حذف اضطراری دروس، اعلام و ثبت نمره، تاریخ تجدید نظر و غیره طبق شیوه‌نامه اجرایی مصوب شورای آموزشی دانشگاه انجام می‌شود. لذا دانشجو موظف است نسبت به مشاهده دقیق تقویم آموزشی در هر ترم و انجام امور آموزش علی‌الخصوص انتخاب واحد خود اقدام نماید.
 
تبصره: حذف و اضافه: دانشجو می تواند در هر نیمسال تحصیلی، حداکثر 2 درس دیگر انتخاب یا دو درس انتخابی خود را حذف یا دو درس انتخابی خود را با دو درس دیگر جابه جا نماید، مشروط بر آنکه تعداد واحدهای باقیمانده وی کمتر از 12 واحد و بیش از 20 واحد نباشد.
 
ماده 15 آیین نامه آموزشی: مدت مجاز تحصیل در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دوسال و در دوره های کارشناسی پیوسته چهار سال می باشد.
 
تبصره 1 : دانشگاه اختیار دارد در شرایط خاص و با تصویب شورای آموزش دانشگاه، حداکثر یک نیمسال برای دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و حداکثر دو نیمسال برای دوره های کارشناسی پیوسته، مدت مجاز تحصیل را افزایش دهد. چنانچه دانشجو در این مدت دانش آموخته نشود از ادامه تحصیلی محروم (اخراج) خواهد شد.
 
تبصره 2 : هزینه افزایش سنوات تحصیلی طبق تعرفه مصوب هیات امنا دانشگاه از دانشجویان مشمول آموزش رایگان دریافت می شود.
سایر توضیحات: بر این اساس، دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته، از ترم 6 به بعد و نیز دانشجویان مقطع کارشناسی از ترم 10 به بعد، به‌صورت شبانه (نوبت دوم) محسوب می‌شوند، لذا جهت ادامه تحصیل مشمول پرداخت شهریه خواهند بود.
 
ماده 17 آیین نامه آموزشی: حضور دانشجو در تمام جلسات درس الزامی است. اگر دانشجو در درسی بیش از سه شانزدهم جلسات یا در جلسه امتحان پایان نیمسال آن درس غیبت کند، نمره آن درس صفر می‌شود.
 
تبصره: دانشجو می‌تواند در صورت اضطرار و در زمان تعیین شده در تقویم آموزشی، صرفاً یک درس نظری را با تأیید گروه آموزشی حذف کند به شرط آن که تعداد واحدهای باقیمانده دانشجو کمتر از 12 واحد نشود.
 
ماده 19 آیین نامه آموزشی: چنانچه میانگین نمرات دانشجو در هر نیمسال تحصیلی کمتر از 12 باشد، دانشجو در آن نیمسال مشروط تلقی می‌شود و در نیمسال بعدی حداکثر می‌تواند تا 14 واحد درسی انتخاب کند.
 
ماده 20 آیین نامه آموزشی: دانشجو می‌تواند با رعایت سنوات مجاز تحصیل، در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته، یک نیمسال و در دوره کارشناسی پیوسته حداکثر دو نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده کند.
 
ماده 21 آیین نامه آموزشی: ثبت نام (انتخاب واحد) نکردن دانشجو در هر نیمسال تحصیلی، انصراف از تحصیل محسوب می‌شود.
 
نکته: درصورت تداوم آموزش غیرحضوری، برخی قوانین فوق ممکن است متفاوت باشد.

در صورت حذف ترم بدون احتساب در سنوات و یا استفاده از حداکثر سنوات مجاز تحصیل توسط دانشجویان روزانه، آن نیمسال قطعاً جزء سنوات آموزش رایگان (تعهد خدمت رایگان دانشجو) محسوب خواهد شد. 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1400/11/16
تعداد بازدید:
6984
Powered by DorsaPortal